אופניים שמתאימים לילדים

האופניים מוציאים את הילדים מהמחשבהורים רבים אוהבים להתלונן שהילד שלהם דבוק למחשב (ולא שמים לב שגם הם עצמם לא מסוגלים להתנתק מהסמארטפון), או שכל היום הוא רואה טלוויזיה (ושוכחים שגם הם מסוגלים לדקלם את שמות כל המשתתפים בכל העונות של הישרדות, מי כרת ברית עם מי וכמה פעמים זכה כל אחד במשימת החסינות). הורים רבים אוהבים גם להיאנח בנוסטלגיה, להיזכר כיצד בילדותם הם נהגו לצאת לטיולי אופניים לגבעת הכלניות/ הרקפות/ האירוסים ולסיים ב"איזה כיף היה! אחחח… היום כבר אין את זה".

אבל גם היום, כמובן, יש את זה, וטיולי אופניים לילדים והורים גם יחד הם גם בילוי משפחתי מוצלח במיוחד, גם דרך לקרב את הילדים אל הטבע ואל הפעילות הספורטיבית שכל כך חשובה להם (הן מבחינת התרומה לבריאות הגוף הפיזי, הן מבחינת התרומה לצמיחתם והן מבחינת התרומה לנפש) וגם דרך כיפית עבור ההורים לתת דוגמה אישית (וליהנות גם הם מפעילות גופנית).

טיולי אופניים לילדים ומבוגרים גם יחד – דגשים

טיולי אופניים לילדים ומבוגרים גם יחד חייבים להיות חוויה כיפית – אחרת הילדים ימאסו בהם ולא ירצו לצאת אליהם. ראשית, חייבים להקפיד על הדרגתיות וכל עוד הילדים לא מתורגלים בטיולי אופניים להתחיל עם מסלולים קצרים בקרבת הבית. האופציה הטובה ביותר היא הפארקים העירוניים שנמצאים כמעט בכל עיר ומתאימים כטיולי אופניים במרכז: פארק הירקון בתל אביב, הפארק הלאומי ברמת גן, פארק האופניים שבנתניה (באזור צומת בית ליד) ופארק רעננה.

כשיוצאים לטיולי אופניים "רציניים" יותר, בחיק הטבע, חשוב מאוד לבחור מסלול שכולל אטרקציות לילדים (או לייצר להם כאלה בעצמכם) – נופים יפים ואנדורפינים במוח הם לא תמיד תגמול מספיק לזאטוטים. יציאה לטיולי אופניים של כמה משפחות בצוותא היא גם פתרון מצוין, שכן כך יש לילדים חברה ועניין.

דבר נוסף שחשוב להקפיד עליו הוא דרגת הקושי – אל תאמצו את הילדים יתר על המידה. ילד שחוזר הביתה תשוש הוא ילד שבפעם הבאה שתרצו לטייל יגיד שכואב לו הראש…

בנוסף, טיולי אופניים הם לא רק הרכיבה עצמה אלא גם הדרך הלוך וחזור – וכשנוסעים עם ילדים חובה לדאוג לנקודות עצירה והתרעננות, חטיפים (בריאים!), שעשועים לדרך (למשל, הסמרטפונים של ההורים) ובכלל שהנסיעה הלוך וחזור תהפוך גם היא לחלק מהבילוי המשפחתי.

איך בוחרים אופניים לילדים?

יש להדריך את הילדים ברכיבהכשם שלנשים מתאימות אופניים לנשים, וכמובן שלכל אישה ההעדפות והטעם שלה, כך גם אופניים לילדים יש לבחור בקפידה ולהתאים ספציפית לילד.

השיקול העיקרי בבחירת אופניים לילדים הוא כמובן הגובה – שחייב להתאים לזאטוטים אחרת כל רכיבה הופכת לסיוט. כשהשימוש העיקרי הוא טיולי אופניים, חשוב מאוד להקפיד גם על בולמי זעזועים איכותיים במיוחד, שיגנו על גופם הרגיש של הזאטוטים. ומאחר שבילדים עסקינן, אין לזלזל בחשיבות הצבע ו/או הציורים שעל גבי האופניים.

אופניים לילדים – לקנות או לשכור?

התשובה לשאלה תלויה כמובן בתדירות הטיולים – עבור משפחה שיוצאת מדי שבת לדווש בחיק הטבע אופציית הרכישה עדיפה, ואילו משפחות שמבלות על דו גלגליים בתדירות נמוכה יחסית יבחרו באפשרות של השכרת אופניים.

עבור ילדים קטנים יחסית, שאינם מסוגלים לדווש למרחקים רבים, מציעות הנקודות השונות של השכרת אופניים גם נגרר אחורי (מעין "חצי אופניים") שמאפשר לילד להיות מצד אחד שותף לחוויית הרכיבה ומצד שני לא להתאמץ מעבר ליכולותיו.

מסלולי טיולי אופניים מומלצים

אופניים קטנים לילדים קטניםטיולי אופניים בצפון הארץ עם ילדים אפשר לקיים באזור ראש הנקרה, בצת ואכזיב (וכמובן לשלב עם בילוי בחוף); ביערות מנשה מלאי הקסם; לאורך נהר הירדן ויובליו ובאגמון החולה.

טיולי אופניים בדרום שיכולים להתאים גם לילדים תמצאו באזור יער בארי, בנחל חווה עליון, בפארק נחל באר שבע ובדרך הבשמים על הערים הנבטיות העתיקות שלאורכה.

מקומות נוספים המתאימים לטיולי אופניים לילדים והורים גם יחד הם הגן הלאומי נחל אלכסנדר, החלק המזרחי וה"טבעי" יותר של נהר הירקון (החל מאנטיפטריס), יער בן שמן, עמק רפאים בירושלים, וכמובן שארצנו מלאה באופציות רבות נוספות לבילוי משפחתי מדווש וצוהל.

כתיבת תגובה