טיולי אופניים באיזור הדרום

השמיים גדולים יותר בטיולי אופניים בדרוםטיולי אופניים בדרום הארץ הם חוויה ייחודית – מי שכבר ניסה, התמכר!

אם במהלך טיולי אופניים בצפון הארץ כמעט תמיד תמצאו את עצמכם בקרבת מים (נהר הירדן, נחל עמוד, נחל בצת, עין ליאור שליד צפת ועוד ועוד), הרי שטיולי אופניים בדרום מתאפיינים בנופים מלאי הוד, מעין יופי קדמוני בעל שקט עוצמתי, ובמרחבים עצומים. בדרום הארץ, באופן טבעי, תיתקלו בפחות מים, וגם הצבע הירוק פחות רווח, אם כי גם במדבר ובערבה ישנם מעינות קסומים (בעין עקב תחתון, למשל).

טיולי אופניים בחורף

טיולי אופניים בדרום מומלצים בעיקר בחורף. בקיץ הטמפרטורה במדבר גבוהה מאוד בשעות היום, ומאחר שכמעט ואין צל הרי שהרכיבה ברוב המקרים קשה מדי ולא נעימה. בחורף, לעומת זאת, גם בימים שבהם רוב המדינה מתכסה עננים ומתחבאת מהגשם, הדרום מציע מזג אוויר אידיאלי – לא חם מדי ולא קר מדי – ומפלט מלבב מהקור והגשם, דבר שהופך טיולי אופניים לבילוי מושלם.

מסלולים מומלצים

למעוניינים בטיולי אופניים בדרום ממתינים שלל מסלולים, באורכים שונים ובדרגות קושי שונות, כך שכל אדם יכול למצוא בדיוק מסלול כלבבו, וגם קבוצות גדולות יגיעו לעמק השווה ולמסלול שיספק הנאה לכולם.

מומלץ להגיע לדרום עם אופני שטח מתאימיםדוגמאות אחדות הן מבאר אברהם אל נחל באר שבע והעיר עצמה ואז חזרה לבאר אברהם, מסלולים לאורך רכס חלוקים, באר רסיסים והר רסיסים, חמוקי הקרטון שליד משאבי שדה, נחל שלמה הסמוך לאילת, מערד לשפך זוהר, נחל חצץ, מעינות עין עקב, נחל אמציה, הפסגות המזרחיות של רכס נפחא, מסלולים באזור שחרות – ועוד שלל אופציות לטיולי אופניים משובחים אחרים.

חלק מהמסלולים מיועדים לרכיבה לאור ירח – מי שכבר ניסה טיולי אופניים בלילה, יודע שמדובר בחוויה רב חושית מרתקת (לא לשכוח שבמדבר הטמפרטורות צונחות בלילה ולהיערך בהתאם!). מסלול אחד כזה הוא נחל צרור (מסלול ברמת קושי בינונית) שמציג את מצוקי מכתש רמון בשיא תפארתם, בוהקים לאור הירח, וישנם עוד מסלולים רבים אחרים המתאימים לטיולי אופניים אחרי השקיעה.

אטרקציות לאורך מסלולי טיולי אופניים בדרום

אמנם רכיבה על אופניים + נופים מרהיבים היא חוויה חביבה ביותר בפני עצמה, שלא לדבר על החברותא שמתלווה בדרך כלל לטיולי אופניים לנשים וגברים יחדיו, בדרום או בכל מקום אחר, אבל לפעמים יש צורך באטרקציות נוספות (בעיקר כשלטיול מצטרפים ילדים).

דרום הארץ גדוש באטרקציות שנות, ובהחלט ניתן לשלב אותם בטיולי אופניים: חמאם צאלים, חוות האלפקות, טיולי גמלים, חוות האנטילופות, חאן דרך הבשמים, חוות נחל חוורים, חוות נעמ"א – ועוד מקומות שבהם נהנים הילדים (וההורים) ממפגשים עם בעלי חיים ייחודיים ופעילויות כיפיות אחרות.

טיולי אופניים בדרך הבשמים

יש טיולי אופניים במרכז הארץ – ויש טיולי אופניים במרכז מורשת עולמית, הלא היא דרך הבשמים שהוכרזה ע"י אונסקו כאתר מורשת עולמית. דרך הבשמים היא מסלול סחר שהיה פעיל לפני כאלפיים שנה, ושלאורכו הובלו מור ולבונה (שהיו שווי ערך לזהב אותם ימים) כמו גם מלח ותבלינים אחרים מחצי האי ערב אל נמלי הים התיכון ומשם לאירופה.

זוגות אופניים בדרך לדרום הארץלאורך דרך הבשמים קמו ערים נבטיות וכן מצודות וחאנים. החלק ה"ישראלי" של דרך הבשמים משתרע מאזור הגבול עם ירדן ועד לעבר הגבול עם מצרים, וכולל 4 ערים נבטיות עתיקות (חלוצה, שבטה, עבדת וממשית) וכן שורת מצודות וחאנים.

טיולי אופניים בדרך הבשמים (כולה או חלקה) הם לא רק חוויה לגוף ולנפש אלא גם שיעור היסטוריה מרתק, ובכלל טיולי אופניים לילדים ומבוגרים גם יחד, בדרום ובמקומות אחרים, הם הזדמנות נהדרת להורים להכיר לצאצאיהם את המורשת העשירה של האזור.

כתיבת תגובה