טיולים באופניים

טיולי אופניים מעניקים הרגשה נהדרתפעם, מזמן, כשהיינו ילדים, אופניים היו עבורנו החופש האולטימטיבי – הם אפשרו לנו להגיע לכל מקום בקלות ובמהירות (ולהרגיש עצמאיים), הם שימשו אותנו לטיולי אופניים עם החבר'ה ובעיקר בזכותם הרגשנו כמו גדולים. אחר-כך עברנו לטוסטוסים, אופנועים ומכוניות – אבל בשנים האחרונות האופניים, ובפרט טיולי אופניים, חזרו ובגדול.

לטובת אלה שעושים את צעדיהם הראשונים בתחום טיולי האופניים, וגם למנוסים יותר, הנה מספר טיפים ועצות שעשויים לשדרג את החוויה:

מסלולים לטיולי אופניים

ישראל אולי מדינה קטנה, אבל מסלולים לטיולי אופניים יש בה בשפע – וכל הזמן מתווספים עוד ועוד מסלולים (ע"י קק"ל ובכלל).

כדאי לנצל את שפע האפשרויות – ולגוון. גם אם יש אזור שאהוב עליכם במיוחד, ולדוגמה מבחינתכם טיולי אופניים בצפון הארץ הם החוויה האולטימטיבית ואין בלתה, נסו מדי פעם גם את הנגב, ולו לשם הגיוון החשוב כל כך בכל תחום בחיינו. באופן דומה, אפשר מדי פעם לוותר על הנסיעה אל הטיול, ולצאת לטיולי אופניים בקרבת הבית – תתפלאו כמה נקודות חן אפשר למצוא ממש מתחת לאף.

כשיוצאים לטיולי אופניים לילדים ומבוגרים גם יחד, רצוי מאוד לבחור מסלול שכולל בתוכו גם אטרקציות שונות בנוסף על חיק הטבע – ילדים מרוצים מבטיחים שגם ההורים יהיו מרוצים.

עוד כדאי לתכנן מסלולים שאורכם ומשך הזמן המיועד להם לא יאמץ יותר מדי את משתתפי הטיול. כדאי גם להשאיר מרווח ביטחון – במקרים רבים עדיף טיול קצר יותר אבל כזה שבמהלכו אפשר לעצור כמה פעמים ובלי לחץ של זמן ושל הספק, ואפשר ליהנות לא פחות, ואפילו יותר, גם אם לא סימנו וי על המוחרקה אלא "סתם" רבצנו בכיף באיזו קרחת יער.

טיולי אופניים – לא עם כל אחד

אל תפדלו לבד בטיולי אופנייםכמו בכל טיול, גם ההנאה מטיולי אופניים תלויה במידה רבה בפרטנרים לטיול.

באופן טבעי רובנו רוצים לצאת לטיולי אופניים עם החברים הקרובים או בני המשפחה, אבל אם הם לא בעניין אולי עדיף "לוותר" להם – מי שיוצא בעל כורחו, או לא מתוך רצון מלא, עלול לקטר כל זמן הדיווש ולהשרות על הטיול כולו אווירת מרמור קשה.

כמעט בכל מקום בארץ תמצאו התארגנויות של קבוצות רוכבים, אליהן תוכלו להצטרף – סביר להניח שתוך זמן קצר השותפות לתחביב הרכיבה על אופניים תהפוך גם לחברות, וכך גם תיהנו מטיולי אופניים משותפים וגם תרחיבו את מעגל החברים (ובני המשפחה, במקרים רבים, יצטרפו בזמן המתאים להם).

אביזרים לטיולי אופניים

קודם כל, רצוי לבדוק היטב את מצבם של זוגות האופניים לפני היציאה לטיול, ואם בוחרים באפשרות של השכרת אופניים, לוודא את מצבם של האופניים שאותם שוכרים – אין דבר מתסכל יותר מטיולי אופניים שמשתבשים עקב בעיה באופניים. אם מצטרפות לטיול בנות המין היפה, אז כמובן כדאי לדאוג שיהיו אתכם אופניים לנשים, שמותאמים בגודלם ועיצובם.

בנוסף חשוב לצאת לדרך עם ערכת תיקון פנצ'רים, פנימיות להחלפה, כלי עבודה, פנס, שמן לשרשרת, פלסטרים ותחבושות, משחה נגד שפשפות, כדורים נגד כאב ראש וכאבים בכלל, אלוורה, מגבונים לחים ונייר טואלט, בגדים ובגדים תחתונים להחלפה, תכשירי הגנה מהשמש (חשוב מאוד!) וכמובן – מצלמה, שאפשר יהיה לתעד את רגעי העונג הייחודיים.

וכמובן – אוכל

לא לשכוח ערכה לתיקון פנצ'רים בטיולי אופנייםטיול בלי אוכל הוא כמו אופניים בלי גלגלים. חשוב לתכנן היטב את הארוחות – לפני יציאה לטיולי אופניים יש לאכול מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה (שמבטיחים כי בגוף תהיה אנרגיה זמינה לאורך זמן ממושך), וכך גם בעת הפסקות ארוכות, ואילו בהפסקות הקצרות ותוך כדי דיווש רצוי לאכול מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך (ובעיקר חטיפי אנרגיה, פירות ופירות יבשים) שמספקים לגוף אנרגיה במהירות.

בנוסף, חשוב לצאת לטיולי אופניים עם הרבה הרבה מים (וגם משקאות ספורט, שמסייעים לשרירים לעמוד בעומס הפעילות ותורמים לגיוון), במיוחד אם נוסעים לטיול אופניים בדרום, אזור חם ויבש.

כתיבת תגובה