טיול אופניים ביחד עם התינוק

 

רכיבה על אופניים יכולה להיות חוויה מהנה מאוד. הורים לילדים צעירים ולתינוקות יכולים לשאוב הנאה מרובה מחוויה של טיול אופניים משותף עם התינוק. גם התינוק ייהנה מאוד מהטיול המשותף, אם נשמור כל כמה כללי זהירות פשוטים.

טיול אופניים בעולם חדש

טיול אופניים עם הילד הפעוט שלנו (או הילדה, כמובן) יכול להיות חוויה נפלאה, להורה הרוכב וגם לתינוק. אנחנו לא מתכוונים לרכיבה זה לצד זה, חוויה מדהימה שתגיע בשנים הבאות, אלא לגילאים צעירים יותר, שבהם תינוקות עדיין אינם עצמאיים מצד אחד, אבל חווים עונג בל יתואר מקבלת גירויים מהעולם הרחב שסביבם. כאשר אנחנו, כמבוגרים, רוכבים לעבודה, לסידורים או במהלך טיול אופניים, קל לנו להיכנס למצב של "טייס אוטומטי", לשקוע במחשבות, לזמזם שיר נחמד או להקשיב למוזיקה טובה, פשוט להתנתק מהעולם ומטרדות היום יום. כמובן שמומלץ לנהוג כך רק ברכיבה  במקומות המאפשרים נהיגה בטוחה, כמו פארקים, שבילי אופניים וכדומה. לא מומלץ להתנתק מהסביבה במהלך רכיבה בכביש עמוס…

לעומתנו, תינוק צעיר חווה את העולם בצורה אחרת לגמרי. כל דבר חדש מפעים אותו, מלהיב אותו, מרגש אותו. תינוק יכול לנעוץ מבט חודר ולהביע עניין רב בדברים אשר לנו נראים טפלים וחסרי חשיבות. פנים חדשות, ציפור מזמרת,  עלה שלכת נושר, שיח, פרחים, דשא, פיסת נייר המתעופפת ברוח, תחושת הרוח בפנים, לכל הדברים האלה יש משמעות רבה בעיני פעוטות. תינוק, בשנים הראשונות לחייו לומד את העולם, הכל בשבילו חדש ובלתי מוכר. כל חוויה חדשה, קטנה כגדולה, מעוררת בו פליאה. ולמה אנו מזכירים כל זאת בהקשר של רכיבה על אופניים לתינוק, דווקא? משום שחווית הרכיבה על אופניים עבור תינוק יכולה לאפשר לו גם לחוות אינספור חוויות נפלאות, גם לזכות בזמן איכות עם אבא או אמא (או עם שניהם), וגם מאפשר להורה המרכיב על גבי אופניו את הצאצא היקר, לחוות את חוויית הרכיבה בצורה חדשה, מפתיעה ומרגשת. אבל יחד עם החוויה המשותפת והמהנה להורה ולתינוק חשוב מאוד להקפיד על כמה כללים שיבטיחו לנו טיול אופניים וחווית רכיבה וגם בטוחה. אין ספק שהרכיבה יכולה לתרשום להתפתחות של התינוק.

זהירות מדרכה!

לפני הכל, חשוב להקפיד שלא להרכיב תינוק על גבי אופניים, בשום פנים ואופן, במידה והוא עדיין לא יושב בבטחה באופן עצמאי.  רק גופו של התינוק התחזק דיו, כדאי להתחיל להתעניין בקניית הציוד בשביל טיול אופניים, שיאפשר לנו ליהנות מחוויית רכיבה מושלמת.

כשמדברים על בטיחות, גם עבור תינוקות, בדיוק כמו לילדים ולמבוגרים, חובה לרכוש קסדה מתאימה. ראשו של תינוק צעיר עדין במיוחד וחובה להגן עליו.

דבר שני, שעלינו להקפיד עליו, הוא בקניית מושב ייעודי לתינוק. ניתן להשיג בחנויות המובילות מגוון גדול של מושבים לתינוק, בטווח רחב של איכות ומחיר. ישנם מושבים להתקנה מקדימה וישנם המתאימים לחלק האחורי של האופניים ולכל אחד יתרונות וחסרונות. הרכבה של תינוק בחלק הקדמי של האופניים מאפשרת לנו לשמור על קשר עיין רציף עם התינוק. כך אנו יכולים להיות רגועים, וגם לא לשכוח מקיומו של התינוק ולו לרגע (ותתפלאו, זה עשוי לקרות!). הבעיה עם מושב קדמי לתינוק היא שצריך להשקיע יותר מאמץ בשמירה על רכיבה יציבה.

מושב בטיחות אחורי מקל מאוד על הרכיבה, אבל ישנם הורים שמתקשים לחוש רגועים בצורת רכיבה כזאת, לפחות בפעמים הראשונות.

בכל מקרה, בין אם נבחר במושב קדמי ובין אם באחורי, חשוב לזכור לוודא שהילד חגור בצורה בטוחה, ושהוא יושב בנוחות.

תשומת לב מיוחדת חשוב לתת לתנאי הדרך. פעולות שאנו, כמבוגרים, מבצעים לא כל מחשבה, עלולות לגרום לתינוק לתחושת חוסר נוחות ואפילו לפגוע בבריאותו. אסור לעלות ולרדת ממדרכות, לרכב בשטח או בדרכי עפר ובכלל, חשוב לנסוע בצורה איטית ורגועה מהרגיל. כך נאפשר לילד הקטן ליהנות בבטחה.

לפרטים נוספים בקרו באתר: www.babyzone.co.il

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *